NFS TV

Konu: Need for Speed Underground 2 Remaster 2022 - Kanımıza Dokunan Video 3731 Okunma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

🇹​🇴​ 🇹​🇭​🇪​ 🇪​🇳​🇩​ 🇸​🇴​🇱​🇩​🇮​🇪​🇷
NFS Point: 1566
    Profili GörüntüleNFSTR.com

Dostlarım Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde ODONATA CINEMA adlı YouTube kanalı tarafından "Need for Speed Underground 2 - Remaster 2022" yani yeniden düzenleme başlığı ile yeni bir video yayınlandı. Need for Speed severler olarak bu serinin etrafında çocukluk ve gençlik yıllarını geçirmiş ve aynı zamanda tüm bu eğlencenin bir parçası olmuş topluluğun içerisinden bir tepki, istek ve inceleme videosu çekmeye karar verdim.

Evet, aslında buna bir video demek yakışık olmayabilir. Çünkü ne yapmak istediğini ve ilerleyen dönemlerde "Need for Speed adına bu kültürün ne şekilde devam etmesi gerektiği" veya "topluluğun özlediği nedir" sorularına cevap veren mükemmel bir çalışmadır.
   
Detaylara inecek olursak Linkleri görebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Üye Ol. veya Giriş Yap birkaç yıldır üç boyutlu olarak Underground 1-2 ve Most Wanted oyunlarında hepimizin aşina olduğu ikonik araçları günümüz videolarına entegre ederek çeşitli içerikler sunuyordu. Özellikle “Razor Geri Dönüyor” videosu ile topluluğu heyecanlandırmış ve gerçekten harika bir çalışma ortaya koymuşlardı. Ancak bunu kötü bir eleştiri olarak algılamayın video az önce izlediğimiz video’ya göre daha kısaydı. Bize gösterdiği, hissettirdiği duygular şu an konuştuğumuz videodaki kadar değildi. Bu video özelinde kendilerini en çok zorlayan ve en çok emek harcadıkları çalışmanın remastered videosu olduğunu söylüyorlar.

Videonun ismini görünce açık konuşmak gerekirse “Yine bir fan yapımı kötü bir video” zannettim. Ancak video’yu izledikten sonra bu önyargımın boşa olduğunu gördüm. Reddit’de de paylaşmış olduğum gönderi bir gün içerisinde yüzlerce etkileşim aldı. Tabii ki topluluk aslında böyle bir içeriğe sahip oyuna veya video’nun isminde olduğu üzere yenilenme ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Evet, bazı arkadaşlarımız “Yahu bunu çok mu ciddiye alıyorsun? Bu sadece bir oyun!” diyor olabilir ancak hatırlatmak gerekir ki burası bir Need for Speed topluluğu. Bizi yıllardır bir arada tutan, güvende tutan aracı şey burada Need for Speed. Esas amacımız ise elbette ki bir arada etkileşim sağlamak ve sosyalleşmek. Bu küçük hatırlatmayı yaptıktan sonra gerçekten tüyleri diken diken eden bu çalışmanın neden bizi bu kadar heyecanlandırdığına dair detaylara birlikte bakalım.

Underground 2 hikayemizin başlangıcı bildiğiniz üzere Bayview havalimanına iniş yaptıktan hemen sonra Rachel’in 350z aracına binmemizle başlıyor. Bu efsane başlangıç, mükemmel bir oyunun ilk adımı. Çalışmada bu tür pek çok klasik anılara temas ederek bizleri heyecanlandırıyorlar. Underground 2, 2004 yılında çıkmış olan bir oyun olarak grafikleri elbette ki hatırı sayılır derecedeydi. Underground 2 ile özdeşleşen yağmur, gök gürültüsü ve efsanevi müzik olan Riders On the Stroom, havalimanının,  otoparkın  ve oradan geçen sivil birkaç aracın “yenilenme” adı altında mükemmel görünmesi zaten ilk saniyede büyüledi ve o dünyanın yeniden içine çekti. Şehrin siluetinde havaya doğru yanan iki hareketli ışık, etrafda bulunan her detayın, renk tonlarının özenle ve aslına uygun yapılmış olması, 2004’de bulanık olarak içini göremediğimiz pek çok detayın en ince ayrıntısına kadar var olması gözlerimize şölen yaşattı. Ancak unutmamak gerekir ki sene 2022 ve artık oyunda yürüyen bir karakter vardı. Underground 2 zamanının trendi olan çizgi roman tarzında bir anlatım içeriyordu. Ancak bu haliyle hiç de sırıtmamış diyebiliriz. Rachel’in bizi aramasından ve kendisini tanıtmasından sonra bize ödünç olarak bıraktığı aracı görüyoruz ve…. işte Underground 2’de geçirdiğiniz tüm anılar artık beyninizin içinde dönmeye başlıyor. Evet, ne kadar özlediğinizi farkettiniz bile. Harika modellenmiş 350z ile hemen yola koyuluyorsunuz. Underground 2 demek aslında bir anlamda otoban demektir ve sivil araçların içinde harika bir şekilde kıvrılarak gidiyorsunuz. Ancak o da ne? Underground 2 ile seriye dahil olan Outrun yarışlarının bir benzeri yaşanmak üzere. Arkalarında çalışmayı yapan arkadaşların çok iyi yaptığı bir iş ve serinin bir diğer ikonik araçları. Underground 1’in efsanesi Eddie's skyline ve Most Wanted efsanesi diğer adıyla Razor’un M3 GTR’ı son sürat geliyor. Çalışmayı yapan arkadaşlar derslerine o kadar iyi çalışmışlar ki: video her ne kadar Underground 2 üzerinde şekilleniyor olsa da 2003 yılında çıkmış olan Underground 1 ve 2005 yılında çıkmış olan Most Wanted içerisinden de önemli izler barındırıyor. Skyline'in nitro basması sahnesinde aslında Underground 1 sinematik tanıtımında Efsanevi Eclipse’nin köprüden atlamadan hemen önceki sahneyi yeniden canlandırarak çok harika bir gönderme yapmışlar. Hemen arkasından gelen sahnede her araç kendi oyunundaki nitro sesleriyle hız alıyorlar. Bu sahne hem Underground 2 hem de Most Wanted’ın sinematik tanıtımlarından harmanlanan harika kurgulanmış bir bölüm.

Nasıl? Hatıralar canlandı mı? Tüyler diken diken mi?

ve… son sahne. Çocukluğumuzu ve hatta gençliğimizi harcadığımız üç ikonik araç Hızlı ve Öfkeli’deki efsane sahnede olduğu gibi bir yol ayrımındalar ve hepsi kendi şehirlerine doğru yol alıyorlar. Şarkıda da dediği gibi “Fırtına’daki sürücüler…/Riders on the storm...” böylelikle videomuz sonlanmış oluyor. Bu harika çalışma için Odonota Cinema’ya teşekkür ediyorum. 

Şöyle bir gözden geçirelim harika bir çalışma mükemmel hatıralar ve artık kaybolmaya, parçalanmaya başlamış olan bir topluluk. Konuşmamın başında bahsettiğim üzere çoğumuz çocukluğumuzu ve gençliğimizi bu seriyi oynayarak geçirdik. Arabalar hakkındaki, sürüş hakkındaki, modifiye kültürü hakkındaki pek çok bilgi ve elbette ki arkadaşa bu seri sayesinde sahip olanlardan biriyim. Need for Speed serisi Most Wanted sonrası Pro Street  ve Undercover oyunları ile birlikte kendisine yeni bir yol belirledi. Daha sonra seri çeşitli oyun stüdyolarının tabiri caizse savaşı sonrası Hot Pursuit 2010’la birlikte topluluğun isteklerine cevap vermeye çalıştı. Seri zaman zaman Shift oyunlarıyla birlikte simülasyon çizgisinde kaydı zaman zamanda The Run gibi filmleştirilmiş aksiyon oyunları çerçevesine sıkıştı. İkisini bir arada tutan bir oyun zaten olamazdı. Ancak serinin yapımcılarının düşündüğü şey Need for Speed çatısı altında tüm yarış bayraklarını dalgalandırabilmek ve oyuncuların isteklerine yanıt vermekti. Ancak bu istek havada kaldı ve istenen tam olarak yapılamadı.

Topluluğunu oluşturan ve esas kemik takipçinin istediği oyun Underground, Most Wanted ve Carbon gibi altın üçlü diyebileceğimiz oyunlardı. Oyuncular ne istiyordu? Bir kere Underground 2 gibi birçok modifikasyon parçasını özelleştirmeyi ve daha büyük bir özelleştirme portföyünün sunulmasına diliyordu. Devam oyunlarında bu bir nebze de olsa yapılabildi. Ancak bu sefer oynanış ve hikaye yönünde eksik oyunlar ortaya çıktı. Haliyle topluluğun istediğini tam anlamında karşılayan bir oyun asla gelmedi. Bütün bu laf kalabalığının içerisinde 2000 öncesi Need for Speed kültürünü tam anlamıyla yansıtan mükemmel bir sürüşe sahip olan, online rekabeti güçlü ancak özelleştirmesi ve hikayesi olmayan Hot Pursuit 2010 piyasaya sürüldü. Hemen arkasından gelen online tabanlı ücretsiz Need for Speed: World bu ihtiyaca karşılık Most Wanted ve Carbon haritalarının birleşmesinden oluşan bir oyun olarak ortaya çıktı.2015’e kadar topluluğa hizmet etti. Ancak daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı kapandı. Bu başka bir video’nun konusu olsun. Bugün halen pvp şeklinde hayatını sürdürüyor. Konunun dışına çıkmadan Criterion Games Hot Pursuit sonrası Most Wanted 2012 oyununu piyasaya sürdü. Most Wanted adını taşıyan bu oyunda Most Wanted’dan bir iz bulunmuyordu. Evet, yükselmeli kara liste sistemi vardı ama birkaç şablon ve performans özelleştirmesi dışında görsel özelleştirme ve hikaye yine yoktu.

Oyuncular artık farklı oyunlara yönelmeye ve hatta yaşları da gereği Need for Speed den uzaklaşmaya başladılar. Aslında beklentileri de kalmadı. Bütün bu olanların dışında Electronic Arts, İsveç’de yeni bir stüdyo olan Ghost Games’e sadece Need for Speed yapması adına sorumluluk verdi. Rivals oyunuyla ve seriye yeniden Ferrari’nin de katılmasının heyecanıyla birlikte başlayan bu süreç bizleri heyecanlandırdı. Tam olarak aslında bu bahsettiğimiz isteklerin kabaca bir arada yapılmış olan haliydi. Evet, içinde Hot Pursuit’den takip teknolojilerini barındırıyordu, hatırda kalmayan bir hikayesi vardı ama doğru yapılan bir iş olarak da özlenilen özelleştirme geri gelmişti. Zamanın topluluğu, Ghost Games stüdyosuna birazcık daha zaman tanımanın ve böylelikle arzu edilen Need for Speed oyununa ulaşılabileceğini birçok farklı forumda ve platformda tartışmaya başladı.

İstenilen olmuştu ve her sene seriye yeni bir oyun ekleyen geliştiriciler biraz daha gözlem yapmayı ve iyi bir proje ortaya çıkarmak istediklerini açıkladı. Geliştiriciler seriyi en baştan ele alarak Need for Speed adında 2015'te bir oyun çıkarttı. Underground 3 adıyla toplulukta dillendirilen bu oyun elbette Underground adıyla çıkmadı. Ancak tam bir Underground havasına sahipti. Yağmurlu hava, ışıldayan şehir, japon modifiyeleri, tamamen her şeyi özelleştirilebilen modifikasyon sistemi ve tabii ki harika müzikler. Burada hata mı yoksa bir marka reklamı tam olarak bu konuda biz de hemfikir değiliz, gerçek hayatta yarışın odağında olan ünlü Ken Block ve Magnus Walker gibi isimleri Need for Speed de hikaye olarak kullandılar. Ancak bu çok basit bir şekilde birazcık da Antipatik durdu. Çok kötü bir şey miydi? Tabii ki hayır. Çünkü ortada güzel görünen mükemmel bir oyun vardı. Oyuncular bu oyun çok sevdi, halen de oynuyorlar. Tabii ki stüdyonun acemi olmasından kaynaklanıyor olmalı ki oyunda birçok hata, oynayış zevkini kaçıran, birçok eksiklik mevcuttu.  Durduk yere süratle giderken aracınızın bir anda takla atması, örneklerlerden biri olabilir. Hatta daha acımasız bir eleştirili olarak araçların altının dümdüz olduğu sanki oyuncak araba gibi göründüğü de yorum olarak birçok defa yapıldı. Benim tarafımdan uzunca zaman eleştirilen hatalardan biri ise aslında jantın hiç dönmüyor oluşuydu. Yani jantın üstünde bir blur vardı ya blur hareket ediyordu. Bu gibi teknik can sıkıcı detaylar evet topluluğu üzdü ve başka bir bahara oyunu beklemeye itti. Hemen arkasından gelen Payback’le birlikte geliştiriciler topluluğun eleştirilerini göz önünde almış olacak ki güzel düşünülmüş bir hikaye ile gelmiş olsa da sanki bir günde yazılmış bir hikaye gibi olabildiğince klişe, olabildiğince Hollywoodvari gözüküyordu. Evet özelleştirmenin üstüne kat ve kat koyarak daha güzel hale getiren Payback ne yazık ki 2015'teki hataların birçoğunu yine barındırıyordu. Bu sorunlar sürüşe ve oynayış zevkine etki ediyordu. Tabii Payback kötü bir oyun değildi. Aslında Need for Speed yeniden kendi çizgisini arıyor. Hatta topluluğu da dikkate alıyor denilebilecek bir oyun olarak söndü gitti.

Hemen arkasından çıkıyordu, çıkmıyordu derken HEAT oyunu çıkışını yaptı. Ghost Games böylelikle son oyununu çıkartmış oldu. HEAT tam anlamıyla anlamıyla topluluğun istediği tarzda bir hikaye ortaya koydu. Güzel bir özelleştirme sistemi vardı. Pole-Star gibi harika ikonik bir yeni araç ortaya koydu. Çünkü insanlar artık eski hikaye araçlarından sıkılmıştı. Bu yüzden Pole-Star mükemmel bir seçimdi. Kısa zaman sonra ne yazık ki stüdyonun kapanıp, HEAT oyunun geliştirilmesi arka plana atıldığı duyuruldu. Eskiden olduğu gibi Criterion Games serinin sorumluluğunu yeniden üstlendi. İlk olarak 2010 yılında çıkartmış oldukları Hot Pursuit oyununa remastered uygulaması yaptılar.

Topluluk yeniden bir endişe içerisinde. Ya seri kaybolacak ya da ortaya mükemmel bir iş çıkacak. Aslında topluluğun istediği gayet açık ve net. Birçok özelleştirme, birçok araç mükemmel işlenmiş bir hikaye. Ancak biri yapılıyor, biri yapılamıyor. Sürüş var, hikaye yok. Özelleştirme var bu seferde de sürüş yok. Yani çeşitli sıkıntılar dolayısıyla artık insanlar sürüş için farklı oyunlara, simülasyon için de daha farklı oyunlara dahil oluyor. Evet, bu gayet doğal elbette. Need for Speed serisi 25 yılın ardından artık kaybolmaya başlayan bir seri ne yazık ki. Bizler 14 yıldır Türkiye'nin En Büyük Need for Speed Platformu olarak oluşturduğumuz topluluk içerisinde bile kendimiz dört kuşak atladık ve bu dört kuşağa 20'den fazla oyunu sevdirebilmek oldukça zor. Umarız önümüzdeki yıllarda hepimizi heyecanlandıran, tam anlamıyla istediğimiz bir oyun bizlere sunulur ve biz de eski günlerdeki gibi eğleniriz.

Değerli yarış sever arkadaşlarım videoyu izlediğiniz/yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşlerimize katılmayan arkadaşlarımız elbette olacaktır. Sonuçta herkesi memnun edemezsiniz. Sizin de farklı görüşleriniz ve eklemek istedikleriniz varsa bu video’ya yorum olarak veya forumumuza ileti olarak gönderebilirsiniz. Video’yu beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ve bu tür videoların devamını görmek istiyorsanız abone olmayı unutmayınız. Bu video bu tür videoların ilk örneğidir. Sizlerin geri dönüşü ve isteği bizler için değerli. Yakında bu tür örnek konu başlıkları ile çeşitli incelemeler ve röportajlar yapacağız. İzlediğiniz için teşekkür ederim.


NFSTR Discord
NFSTR Sosyal Medya Adresleri
Linkleri görebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Üye Ol. veya Giriş Yap | Linkleri görebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Üye Ol. veya Giriş Yap


#NFS #NeedforSpeed #BlackBox #GhostGames #CriterionGames#HotPursuit #Underground #Carbon
#MW12 #MostWanted #Heat #NFS2015 #Payback #Rivals #PC #Steam
 

Yukarı Git
Aşağı Git

Forumdan Son Mesajlar

NFS Most Wanted 2012 Türkçe Yama Gönderen: MzK47
[16 Ocak 2022, 13:00:20]


Hızlı ve öfkeli 10 geliyor.😑 Gönderen: SAFAKACAR
[10 Ocak 2022, 19:38:14]


Need For Speed 2015 Giriş Yapılmıyor Gönderen: Victor
[09 Ocak 2022, 18:32:37]


NFS Carbon için Redux Mod! Gönderen: gollem55
[07 Ocak 2022, 00:36:42]


Cumhuriyet Değirmeni - Serdar Yıldırım Gönderen: Serdar Yıldırım
[02 Ocak 2022, 21:18:16]


NFS Most Wanted Redux Mod Yenilendi! Gönderen: boris20
[27 Aralık 2021, 06:59:54]


NFS World (SoapBox RW) - Sorunlar Gönderen: Victor
[27 Aralık 2021, 01:21:03]


Türkçe Yama Yapınca Yazılar Okunmuyor Gönderen: Victor
[27 Aralık 2021, 01:20:17]


Herkese merhabalar Gönderen: Victor
[27 Aralık 2021, 01:19:06]


Steam Kış İndirimleri Başladı - Yüzde 90'a Varan İndirimler! Gönderen: Victor
[23 Aralık 2021, 17:48:08]


Oyun hata veriyor Gönderen: Godflex
[19 Aralık 2021, 19:50:56]


Bu sefer şaka değil! NFS: World Yeniden ONLINE! Gönderen: Godflex
[19 Aralık 2021, 18:57:02]


NFS Undercover için Remastered Mod! Gönderen: Victor
[12 Aralık 2021, 20:25:19]


Ücretsiz Hot Pursuit Remastered - Amazon Prime Gaming Gönderen: korayakbiyik
[01 Aralık 2021, 23:31:38]


Need For Speed Most Wantedı Hangi Arabayla Bitirdin ? Gönderen: ardadogan
[01 Aralık 2021, 22:09:34]


NFS Most Wanted Türkçe Yama Çalışması (2022) için ekip aranıyor. Gönderen: MeTaL 0-1
[29 Kasım 2021, 19:35:04]


NFS Carbon Türkçe Yama Gönderen: int098
[28 Kasım 2021, 17:20:51]


NFS Payback - Türkçe Yama Gönderen: ahmet__egee
[19 Kasım 2021, 23:44:52]


undergraound 2 yi nasıl kuracaım Gönderen: Victor
[19 Kasım 2021, 23:32:43]


Toyota Supra nasıl açılır? Gönderen: Victor
[19 Kasım 2021, 23:32:26]


Nfs MW Redux %100 Save Gönderen: Victor
[19 Kasım 2021, 23:29:22]


Geleceğe nefes Gönderen: SAFAKACAR
[14 Kasım 2021, 13:05:26]


NFS Payback için direksiyon seti kuramıyorum Gönderen: Victor
[30 Ekim 2021, 13:46:52]


EA - Ghost Games’te bir Türk: Kemal Akay Röportajı! Gönderen: DifferentPunch
[30 Ekim 2021, 12:17:57]


NFS World | Electron Launcher Kurulum Gönderen: Slayzer
[26 Ekim 2021, 22:06:23]


need for speed payback save sorunu Gönderen: yakupro
[17 Ekim 2021, 18:37:19]


Dedem Adem Yıldırım'ın Kurtuluş Savaşı Anıları Gönderen: Serdar Yıldırım
[10 Ekim 2021, 18:43:19]


NFS World (SoapBox RW) - Sürücü Adları Gönderen: m_vurall
[30 Eylül 2021, 10:09:01]


UlutanBeyaz Razor Yarış Save Game Gönderen: Victor
[29 Eylül 2021, 12:49:15]


Racing Sale İndirimleri Yeniden! - Yüzde 86'ya Varan İndirimler! Gönderen: Victor
[24 Eylül 2021, 17:12:03]