Yardım ve Destek

Konu: NFS: Porsche Unleashed "ipuçları ve yardım" 1064 Okunma

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NFS: Porsche Unleashed "ipuçları ve yardım"
« : 17 Ağustos 2014, 12:50:27 »
    Tekrar merhaba arkadaşlar.

    Açmış olduğum "Need for Speed: Porsche Unleashed | Açık zamanlı etkinlik 'leaderboard' " bu etkinliğe paralel olarak NFS: Porsche Unleashed ipuçları ve yardım konusunu açmayı gerekli buluyorum. Oyunun oynanışı günümüz oyunlardan epey uzak olduğu için bilmeyen veya az bilen ama etkinliğe katılmak isteyen arkadaşlar için elimden geleni yapacağım. Aynı zamanda oyun çok eski olsa da genel bir yardım konusu olarak işe yarayacaktır diye tahmin ediyorum.

   Oyun bildiğiniz gibi simülasyon bir yarış oyunu öncelikle bu şekilde değerlendirmek lazım. Dönemin grafik ve fizik simülasyon teknolojisine göre üstündü(PC versiyonu) şimdi günümüz grafik motorlarına kıyasla çok geride fakat 14 senelik bir oyun hala oynanılabilir durumda. Oyunda sağa sola dönme haricinde dinamik kamera açısı olmaması sizi yanıltmasın araçtan araca sürüş dinamikleri değişiyor ve setup ayarlarıyla herhangi bir aracın gidişini dönüşünü değiştirebiliyorsunuz.

    Bu ön bilgilerden sonra artık oyunun içeriğine girelim. Sürücünüzü açtıktan veya seçtikten sonra sol taraftaki menüde oyun modlarını göreceksiniz. Single player, Multiplayer, Factory driver ve en önemlisi Evolution. Bu oyunun oynanabilirliğini çok yüksek oranda attıran bu mod günümüz oyunlarındaki career ile denk geliyor. Oyundaki tüm araçları olmasa da büyük çoğunluğunu açma ve oynayabilme imkanını bu modu bitirerek sağlıyoruz. 1950 yılından başlayarak 2000 yılına kadar 3 ana bölüme ayrılmış olarak bize gösterilen turnuvaları başarıyla bitirerek yavaş yavaş ilerliyoruz ve daha yeni Porsche modelleriyle karşılaşıyoruz. Bu mod etkinliğimiz için önemli çünkü burada elde ettiğimiz araçları garajımızı single player modunda bire bir görüyoruz ve standart sunulan stok araçlar dışında kendi yaptığımız araçlarla istediğimiz şartlarda oynuyoruz. Aynı şekilde factory driver oyun modunda elde ettiğimiz başarı ödülleri(3 özel vinile sahip araç) evolution modundaki garajımıza ekleniyor doğal olarak single player modundaki garajımıza da.

    Etkinliğin amacına daha hızlı ulaşması için buraya kendi save dosyalarımı bırakıyorum. https://yadi.sk/d/dAK0pRiDZoqo2
Bunlardan yararlanarak garajı araçları geliştirmeye devam edebilirsiniz, dilerseniz evolution modunu baştan oynamaya başlayabilirsiniz; tavsiye ederim de. Şimdi evolution oyun modunda kolay ilerlemek için ve araçlarımızı geliştirmek için yapacaklarımızı kabaca anlatacağım çünkü olay çok ayrıntılı olduğu için yazmak çok uzun sürecek ve hiç bilmeyen birine bir şey ifade etmeyecektir. Milenyuma gelene kadar tüm araçlar fren ve gaz birlikte basıldığında spin atacaktır. 80' lere gelene kadar yani modern çağa gelene kadar neredeyse tüm araçlar gazı kesip sağa sola döndüğümüzde arkasını savurmaya meyilli bir şekilde dönecektir. Yapmanız gereken virajlara gelmeden önce kesinlikle fren yapmanız hangi araç olduğu farketmez. Daha sonra gazla birlikte virajı dönmeniz veya kısa aralıklarla gazı keserek dönmeniz, çünkü dediğim gibi uzun süreli gaza basmadan yön verdiğinizde yavaştan arkasını atmaya başlayacaktır ki bu bazı araçlarda çok belirgin olur. Eliniz alışınca yarışları bunlara dikkat ederek kolayca geçebilirsiniz  fakat öncelikle aracınızın performansı yetmesi lazım bunun için seçili olan aracımızı parçalarını(Parts bölümü) alıyoruz daha sonra car setup bölümünden takıyoruz. Parça almadan önce car setup' a girip aracın stok parçalarına bakalım burada parçaların katagorilendirildiğini göreceksiniz. Engine, shocks, tires gibi ilk bakmanız gereken motor; motorda 4-8 arası parçalar göreceksiniz takılı olarak, yani almanız gereken motor parça sayısı da bu sayıdan bir eksik, aynı sayıda veya bir fazla olacak aynı şekilde diğer araç aksamları için. Parts bölümüne girip parça almaya kalktığınızda kalitesine göre hepsi aynı başlık altında sürü parça göreceksiniz. Ne alacağınızı bulmanız için önce takılı olan parçaları car setup' a girip incelemenizde fayda var. '67 911 ile '98 911' in parçaları başka ve sayıları değişik. Az çok ingilizceniz varsa ve araç aksamlarından anlıyorsanız doğru parçaları parts bölümünden alıp daha sonra car setup bölümünden takacaksınız. Standart parçaların yerine performans parçalarını taktığınızda standart parçaları yine parts bölümündeki boştaki parçalar sekmesesinden bakara satacaksınız.

    Karışık gelebilir fakat terimlerini öğrendikçe çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz bununla ilgili bir kaç videoyu konuya ekledim. Daha sonra bahsetmem gereken para konusu; evulation da sadece yarışları oynayarak para kazanırsınız fakat turnuvaları geçtikten sonra galeride çıkan tüm yeni araçları alamazsınız bunun için tamircilik yapmak durumundasınız. Şöyle ki; garajda used cars bölümü var buradan hasarlı araçları alıp tamir edip sonra da sell' e basarak fiyat belirliyoruz ve evolution' ın ana menüsüne dönüyoruz bu sırada belirlediğiniz fiyata teklif geliyor ve ok deyip satıyor. Bu şekilde kısa zamanda çok para kazanabilirsiniz 356' lar dışında tüm araçları alırsınız ve dilediğiniz gibi performans geliştirmelerini yaparsınız.

    Artık tüm bunları çözdükten sonra öğrenmeniz gereken yola göre vites kutusu değiştirmek, lastik seçmek daha sonra aracın setup ayarını yapmak. Sürüşle ilgili verdiğim kısa bilgilerde araçların kaydıklarını söylemiştim gerekli setup ayarları yaparak bu kaymaları minumuma indirebiliyoruz yani kayan bir aracı kaymaz hale getirebiliyoruz fakat bu bölümü ben de henüz çözebilmiş değilim araca göre yapmamız gereken ayarlar farklılık gösteriyor. Golden era aracı olan 930 turbo 3.3 üzerinde bazı denemelerle başarılı iyileştirmeler yaptım. Bu araç oyundaki hızına göre en dengesiz dönen araçlardan biri gazı kesip döndüğünüzde dahi spin atabiliyor ki frenle birlikte dönmeye hiç gelemiyor.

Car Setup:

Shocks - Ride height: Aracı yere yaklaştırdıkça dönüş keskinliği artıyor
Shocks - Steffness: Sertliğini arttırdıkça daha dengeli dönüyor dönerken kaymıyor.
Shocks - Travel: Düşürürseniz yoldaki ciddi kot farklarına hızlı girdiğinizde dengesini kaybediyor. Cote d'Azur azur yolunda bir etkisini göremedim dengesiz bozuk yollarda ortada veya biraz fazla olmalı.
Brake balance: Arkadan öne doğru kaydırdıkça bariz şekilde fren yaparken dönerken spin atma eylemini ortadan kaldırıyor derecesine göre fren yaparken dönüş keskinliği azalıyor veya artıyor.
Downforce: Totalde azaltmanız hızlanmayı arttırıyor, arttırmanız ise hızlanmayı düşürüyor, ters orantılı olarak da dönüş keskinliği etkiliyor. Arkanın önden fazla fren mesafesini azaltıyor, aracın spin atmamasına yardımcı oluyor.
Tire pressure: Ön arka balans tepkisini daha çözemedim fakat toplamda artması hızlanmayı arttırıyor aynı derecede ters orantılı olarak dönüşleri dengesizleştiriyor spin atmasını kolaylaşıyor

Şimdilik car setup ile ilgili öğrendiklerim böyle. Sağ tarafta yer alan gear ratios (vites oranları) sadece yarış versiyonu araçlarında oynanıyor yani onlar da; GT1 race versinon, 935 Moby Dick ve 550 A spyder. Diğer araçlarda kabaca performans parçalarında göreceğiniz üzere low speed, close speed ve high speed gearbox parçaları mevcut. Artı olarak bu bölümde bahsettiğim aracın kayması ile ilgili daha doğrusu oversteer ile ilgili ayarlar üst model araçlarda(ör:911 turbo 996) traction control kapalı olsa dahi onları pek etkilemiyor.

VİDEOLAR

Araç performansı nasıl arttırılır ?

Video 1Video 2Nasıl kolay para kazanılır ?

 

Yukarı Git
Aşağı Git

Forumdan Son Mesajlar

Bu bir elveda değil, şimdilik kısa bir veda... Gönderen: vinnielys_eren
[Dün, 22:56:29]


NFS Most Wanted Redux Mod Yenilendi! Gönderen: MINATONAMIKAZE
[Dün, 11:37:16]


Rocket League Tekrar Hızlı ve Öfkeli! Gönderen: Victor
[10 Haziran 2021, 22:44:52]


Karagöz İle Hacivat: Tuzsuz Deli Bekir Gönderen: Serdar Yıldırım
[10 Haziran 2021, 21:05:49]


NFSU2 Garaj Arkaplanı Nasıl Değiştirilir? Gönderen: Radiq
[08 Haziran 2021, 20:13:31]


Eski Need for Speed Oyunları Dijital Dükkanlardan Kaldırılıyor Gönderen: Gökhan Güleç
[04 Haziran 2021, 20:34:49]


Ücretsiz Battlefield 4 - Amazon Prime Gönderen: Victor
[02 Haziran 2021, 16:47:30]


Nostalji-Nfs world B sınıfı beşinci yıldıza ulaşmak (Toyota MR2) Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:26:18]


Nostalji-Nfs world Crown Victoria Police Interceptor Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:21:04]


Nostalji-Nfs world Lexsus Is 300 Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:18:01]


Nostalji-Nfs world Pontiac Soltice GXP Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:11:35]


Nostalji-Nfs world F1 vs Bugatti Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:07:00]


Nostalji-Nfs world Caterham R 500 Superlight Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 22:03:16]


Nostalji-Nfs world Suv Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 21:52:04]


Nostalji-Nfs world F1 drag yarışı Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 21:42:07]


Nostalji- Nfs world Toyota mr2 Gönderen: SAFAKACAR
[01 Haziran 2021, 21:36:17]


NFSMW - Yeni Numara Decal Modu Gönderen: viperman38
[01 Haziran 2021, 12:01:16]


NFSTR - Değerlendirme ve Duyuru (Mayıs 2020) Gönderen: SAFAKACAR
[31 Mayıs 2021, 23:12:28]


Electron Launcher'da oyunun açılması uzun sürüyor. Gönderen: vinnielys_eren
[30 Mayıs 2021, 18:22:44]


Freeroam sparkserver Gönderen: OrionTR
[30 Mayıs 2021, 13:19:36]


ssl/tls güvenlik kanalı oluşturulamadı Gönderen: OrionTR
[30 Mayıs 2021, 13:18:54]


Nfs World PS 2 kolu çalışırmı Gönderen: Lorejderi
[30 Mayıs 2021, 01:25:36]


Nfs world your NFSW.exe is modified hatası Gönderen: MINATONAMIKAZE
[27 Mayıs 2021, 22:24:33]


NFS Heat orijinal oyuna save dosyası yüklenebilir mi ? Gönderen: Victor
[20 Mayıs 2021, 16:39:06]


NFS World (SoapBox RW) - Sorunlar Gönderen: vinnielys_eren
[20 Mayıs 2021, 09:06:48]


Music Importer Kullanırken bigGUI'deki Dosyaları Export Edemiyorum Gönderen: vinnielys_eren
[20 Mayıs 2021, 09:02:00]


invalid ticket hatası Gönderen: vinnielys_eren
[20 Mayıs 2021, 08:55:35]


Need for Speed Heat Kamera Modu Nasıl açılır? Gönderen: varix07
[19 Mayıs 2021, 10:29:52]


Bilgisayarıma RAM almayı düşünüyorum. Performansı ne kadar etkiler? Gönderen: cisonberkay
[17 Mayıs 2021, 21:09:16]


need for speed 2015 türkçe yama istek Gönderen: Victor
[17 Mayıs 2021, 02:35:51]